شورای نگهبان طرح حذف کنکور را رد کرد
 

t.gif

کنکور

عمده ایرادهای شورای نگهبان به تشکیل کمیته ساماندهی نظام پذیرش دانشجو بوده است

شورای نگهبان قانون اساسی ایران، طرح حذف پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی، موسوم به طرح حذف کنکور، را مغایر با قانون اساسی شناخته است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران اعلام کرد این طرح در جلسات متعدد شورای نگهبان بررسی شده و مغایر قانون اساسی شناخته شده است.

به گفته آقای کدخدایی عمده ایرادات شورای نگهبان به ماده 4 طرح حذف کنکور یعنی تشکیل کمیته ساماندهی نظام پذیرش دانشجو بوده است.

بر اساس این طرح کمیته ساماندهی نظام پذیرش دانشجو متشکل از وزرای علوم، بهداشت و اموزش و پرورش، رئیس سازمان سنجش و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی است و نقشی محوری در اجرای این طرح دارد.

آقای کدخدایی گفت وظایف این کمیته "چنانچه تقنین باشد مغایر اصل 85 قانون اساسی، چنانچه آیین نامه باشد مغایر اصل 138 قانون اساسی و چنانچه از امور اجرایی باشد، مغایر اصل 60 قانون اساسی است."

محمد حسینی، معاون پارلمانی وزارت علوم، بعد از اعلام نظر شورای نگهبان گفت اگر ایرادات شورای نگهبان منجر به حذف کمیته ساماندهی از طرح مذکور شود، این طرح بی معنا خواهد بود.

در سالهای اخیر تلاشهای زیادی برای حذف آزمون کنکور در ایران صورت گرفته است، اما هر کدام از این تلاشها در مرحله ای متوقف شده و به نتیجه نرسیده است.

t.gif
800_right_quote.gif  اگر ایرادات شورای نگهبان منجر به حذف کمیته ساماندهی از طرح مذکور شود، این طرح بی معنا خواهد بود.
800_left_quote.gif
 
معاون پارلمانی وزارت علوم

اگر طرح اخیر مجلس، که آخرین نمونه از این تلاشها بود، تصویب می شد، آزمون کنکور حداکثر تا چهار سال دیگر به طور کامل حذف می شد.

در این طرح، معیار ورود به دانشگاه، سوابق تحصیلی و مهارتی داوطلب در دوره دبیرستان در نظر گرفته شده بود.

معضل کنکور

ورود به دانشگاه از طریق کنکور همواره منتقدانی داشته ولی تا کنون جایگزینی برای آن ارائه نشده است.

مخالفان می گویند طبق شیوه فعلی، مشکل اصلی این است که سرنوشت یک جوان در یک روز تعیین می شود.

به عقیده این گروه، کنکور راهی برای شناسایی افراد مستعد و آماده برای ورود به دانشگاه نیست و پذیرفته شدگان کنکور لزوما درسخوان تر از دیگر دانش آموزان نیستند.

در مقابل عده ای می گویند که حذف کنکور فقط مشکلات را بیشتر کرده و کمکی به رفع مشکلات موجود ورود به دانشگاه ها نمی کند.

بار روانی ناشی از کنکور و نگرانی هایی که دانش آموزان با آن دست به گریبان هستند از جمله مسائلی است که از نظر موافقان حذف کنکور مورد توجه قرار گرفته است اما مخالفان می گویند که حتی با اجرای طرحهای جدید، نگرانی و فشار حذف نمی شود و تنها به چهار سال تقسیم می شود.

/ 0 نظر / 23 بازدید