اتهام دخالت؛ مذاکره ایران و آمریکا نتیجه عکس داد؟

اتهام دخالت؛ مذاکره ایران و آمریکا نتیجه عکس داد؟
 

احمد زیدآبادی
کارشناس مسايل سياسی ايران و خاورميانه

 

t.gif

 

t.gif

ژنرال کوین برگنر سخنگوی ارتش آمریکا در عراق، بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را به آموزش شورشیان عراق متهم کرده و پای حزب ‌الله لبنان را نیز به عنوان عامل ایران در تشدید خشونت در عراق به میان کشیده است.

اتهام ارتش آمریکا به ایران در مورد دخالت این کشور در نا آرامی‌های عراق تازگی ندارد، اما آنچه مورد اخیر را از موارد پیشین متمایز می‌ کند، ارائه جزئیاتی از ادعاهای آمریکا در مورد دخالت ایران در خشونت ‌های عراق است.

ژنرال برگنر در اظهارات خود مدعی شده است که علی موسی دقوق، از رهبران حزب ‌الله لبنان، مسئول هماهنگی میان نیروهای سپاه قدس - وابسته به سپاه پاسداران انقلاب ایران - با یک گروه انشعابی از جیش‌ المهدی - به رهبری قیس الخزعلی سخنگوی سابق مقتدی صدر - بوده است تا علیه نظامیان آمریکایی در عراق فعالیت کنند.

طبق گفته ژنرال آمریکایی، علی موسی دقوق به همراه قیس الخزعلی و برادرش علی‌ الخزعلی، بیستم ماه مارس گذشته دستگر شده ‌اند و اطلاعات مربوط به دخالت ایران در فعالیت‌ هایشان از اسناد همراه آنان کشف شده است.

ارتش آمریکا بخصوص قتل پنج سرباز آمریکایی را در ماه ژانویه گذشته در نزدیکی کربلا به برنامه ریزی سپاه قدس و اجرای آن توسط گروه مذکور نسبت می‌ دهد.

t.gif
800_right_quote.gif در فضایی که بین ایران و آمریکا حاکم است، طبیعی است که هر چه آمریکا بیشتر بر لزوم همکاری تهران در بحران عراق پافشاری کند، ایران به اهمیت نقش خود در بحران بیشتر واقف می‌ شود
800_left_quote.gif
 

حزب‌ الله لبنان نسبت به ادعای ارتش آمریکا واکنشی نشان نداده، اما تاکید کرده است که در حال بررسی این موضوع است که آیا شخصی به نام علی موسی دقوق در تشکیلات حزب ‌الله وجود داشته است یا خیر.

سخنگوی ارتش آمریکا همچنین ادعا کرده است که تندروهای عراقی به صورت گروه های ۲۰ تا ۶۰ نفره به سه پایگاهی که "چندان هم از تهران دور نیست" اعزام می ‌شوند و پس از بازگشت به عراق در قالب واحدهایی که "گروه های ویژه" نامیده می ‌شوند، اقدام به حمله، بمب‌ گذاری و آدمربایی می‌ کنند.

سخنگوی ارتش آمریکا در عین حال مدعی شده است که فعالیت‌ های فوق با آگاهی رهبران ایران صورت می‌ گیرد.

طرح علنی اتهام های فوق از سوی ارتش آمریکا علیه دولت ایران همراه با ذکر جزئیات نشان می ‌دهد که دور نخست مذاکرات واشنگتن – تهران در بغداد نتیجه درخوری نداشته و رسیدن به راه حل مشترک برای پایان دادن به خشونت‌ های عراق از طریق مذاکره مستقیم، احتمال چندان قابل ملاحظه ای نیست.

t.gif
800_right_quote.gif به نظر می رسد آمریکا با افشای جزئیات ادعاهای خود درباره دخالت در عراق، هم خواسته دولت شیعه عراق را به فاصله گرفتن بیشتر از تهران تشویق کند، و به انزوای ایران در بین کشورهای عربی دامن بزند و هم قصد داشته حزب ‌الله را دست نشانده ایران در منطقه معرفی کند
800_left_quote.gif
 

در واقع، مقام‌ های ایرانی به روشنی گفته اند که تمایلی به کمک بی‌ قید و شرط به آمریکا برای نجات آن کشور از بحران عراق ندارند و مقام های آمریکایی نیز تردیدی باقی نگذاشته ‌اند که کمک ایران به کاهش سطح خشونت در عراق را بدون قید و شرط مطالبه می‌ کنند.

بنابراین در فضایی که بین ایران و آمریکا حاکم است، طبیعی است که هر چه آمریکا بیشتر بر لزوم همکاری تهران در بحران عراق پافشاری کند، ایران به اهمیت نقش خود در بحران بیشتر واقف می‌ شود.

این در واقع سخنی است که اخیرا دنیس راس هماهنگ کننده سیاست آمریکا در خاورمیانه در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون مطرح کرده و درخواست دولت جورج بوش از جمهوری اسلامی را برای مذاکره در باره عراق، عامل تشویق دولت محمود احمدی نژاد برای دخالت گسترده‌ تر در عراق دانسته است.

بدین ترتیب، اگر مذاکرات مستقیم آمریکا و ایران در باره عراق، کمکی به حل بحران آن کشور نمی‌ کند، آمریکا چه راه حلی پیش رو دارد؟

آیا آمریکا در نهایت مجبور می‌ شود که به خواست ایران برای پیوند زدن موضوع عراق با سایر مسائل مورد اختلاف دو کشور از جمله برنامه هسته ‌ای جمهوری اسلامی تن در دهد؟

t.gif

یا اینکه آمریکا به توصیه‌ جوزف لیبرمن سناتور ارشد نزدیک به حزب دموکرات مبنی بر حمله نظامی به پایگاه های داخل ایران به تلافی آنچه وی دخالت ایران در کشتار سربازان آمریکایی در عراق نامیده بود، نزدیک می‌ شود؟

به نظر نمی ‌رسد که در حال حاضر آمریکا تمایلی به هیچکدام از دو گزینه فوق داشته باشد. در واقع آمریکا با افشای جزئیات ادعاهای خود در باره دخالت ایران در نا آرامی‌های عراق، از یک سو خواسته است تا دولت نوری لمالکی، نخست وزیر شیعه عراق را به فاصله گرفتن بیشتر از تهران تشویق کند، و به انزوای ایران در بین کشورهای عربی و نیز جامعه بین‌المللی دامن بزند و از دیگر سو، با نیم نگاهی به تحولات لبنان، قصد داشته است تا حزب ‌الله را به صورت دست نشانده ایران در منطقه معرفی کند.

قاعدتا اگر ایران و حزب ‌الله نتوانند قرائن محکمی در برابر ادعاهای ارتش آمریکا ارائه کنند، موضوع دخالت آنان در بحران عراق، در بین افکار عمومی منطقه و جهان تا اندازه ‌ای مقبولیت خواهد یافت.

/ 0 نظر / 42 بازدید