هشدار نسبت به بروز مالاريا و وبا در سيستان و بلوچستان

هشدار نسبت به بروز مالاريا و وبا در سيستان و بلوچستان
 

t.gif

در حالی که استان سيستان و بلوچستان در جنوب شرق ايران همچنان دچار پيامدهای توفانی است که هفته گذشته خسارات گسترده ای به اين منطقه وارد آورد، نسبت به شيوع بيماريهای مالاريا و وبا در اين استان هشدار داده شده است.

رئیس مرکز فوریتهای پزشکی و حوادث غیرمترقبه وزارت بهداشت ايران اعلام کرده که سیلی که بر اثر توفان موسوم به گونو در سيستان و بلوچستان جاری شد، احتمال شیوع بیماریهای مالاريا و وبا و همچنين بيماريهای روده ای را در اين استان افزایش داده است.

اين مقام وزارت بهداشت در حالی نسبت به شيوع مالاريا هشدار داده که سالها پيش دولت ايران اعلام کرده بود بيماری مالاريا را در اين کشور ريشه کن کرده است.

توفان گونو که از دريای عرب منشأ گرفته بود چهارشنبه شب (ششم ژوئن) پس از آنکه خسارات گسترده و دست کم پنجاه کشته در کشور عمان بر جای گذاشت وارد ايران شد و به مدت دو روز بخشهايی از استانهای سيستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان را درنورديد.

پيش از توفان، سی و پنج هزار تن از ساکنان مناطق ساحلی دريای عمان از اين منطقه تخليه شدند و سيلی که پس از توفان جاری شد نيز بسياری از ساکنان استان سيستان و بلوچستان را از سکونتگاههای خود بيرون راند.

از شمار قربانيان و ميزان خساراتی که توفان گونو برجای گذاشته هنوز آمار رسمی اعلام نشده اما آن گونه که مسئولان ايرانی اعلام کرده اند مردم بخشهايی از استان سيستان و بلوچستان هنوز در بی برقی به سر می برند.

وزارت بهداشت نيز اعلام کرده که مردم شهرهای چابهار ، نیکشهر، کنارک و ایرانشهر با مشکل آب آشامیدنی سالم مواجهند که همين مشکل می تواند باعث بروز بيماريهای همه گير شود.

/ 0 نظر / 26 بازدید