نرم افزار تازه برای مقابله با سانسور اینترنت

نرم افزار تازه برای مقابله با سانسور اینترنت
 

t.gif

سانسور اینترنت

سانسور اینترنت در برخی از کشورها مانع از دسترسی مردم به اطلاعلات آزاد شده است

پژوهشگران می گویند نرم افزار تازه ای برای مقابله با سانسور اینترنت توسط دولت ها ساخته اند که امکان دسترسی آزاد کاربران به اینترنت را فراهم می کند.

این برنامه مجانی به شهروندان کشورهایی که اینترنت در آنها محدود شده است اجازه می دهد که بدون نگرانی از سانسور اینترنت از آن بهره ببرند.

دانشگاه تورنتو این نرم افزار را "سایفون" (Psiphon) نامیده است که روز اول دسامبر عرضه خواهد کرد.

سانسور اینترنت در سالهای اخیر به مساله ای رو به گسترش بدل شده است و دولت های چندین کشور به دلیل فیلتر کردن دسترسی به سایت های اینترنتی بدنام شده اند.

گزارشگران بدون مرز که یک سازمان مدافع حقوق بشر است، اخیرا فهرستی از سیزده کشور جهان را که معتقد است به سرکوب آزادی بیان در اینترنت می پردازند منتشر کرده است که شامل ایران، سوریه، چین و ویتنام نیز می شود.

ولی پژوهشگران آزمایشگاه سیتی زن دانشگاه تورنتو معتقدند که این نرم افزار امکان دسترسی به اینترنت و مقابله با سانسور را می دهد.

سایفون از طریق همیاری شبکه ای کار می کند، یک کاربر در کشوری که اینترنت در آن آزاد است می تواند این برنامه را روی کامپیوترش دانلود کند و آن را برای کاربر دیگری از طریق اینترنت قابل دسترسی کند.

به این ترتیب کاربر کشوری که در آن اینترنت سانسور می شود می تواند با همان پس ورد و از طریق پروکسی سروری که در این شبکه ارتباطی تعبیه شده است به راحتی وارد اینترنت شود.

طراحان سایفون می گویند این برنامه همچنین مانع از ردیابی کاربران توسط ای اس پی ها (شرکت های عرضه کننده خدمات اينترنتی) می شود زیرا آنها تنها می توانند تشخیص دهند که کامپیوتری به کامپیوتر دیگری متصل شده است و از یافتن این که این کاربر از چه سایت هایی بازدید کرده است، ناتوان هستند.

با این حال به استفاده کنندگان احتمالی این نرم افزار هشدار داده شده است که نادیده گرفتن و دور زدن فیلترینگ و سانسور ممکن است (درکشورهای متبوعه) نقض قانون محسوب شود و از همین رو کاربران ترغیب شده اند که پیامدهای احتمالی این کار را در نظر داشته باشند.

نسخه آزمایشی این برنامه در تابستان مورد آزمون قرار گرفت و نسخه نهایی روز اول دسامبر عرضه خواهد شد.

/ 0 نظر / 34 بازدید