مديران گوگل امسال فقط يک دلار حقوق می گيرند

مديران گوگل امسال فقط يک دلار حقوق می گيرند
 

t.gif

سه نفر از مديران ارشد جستجوگر اينترنتی گوگل پذيرفته اند در سال جاری ميلادی، همانند سال پيش، تنها يک دلار در سال حقوق بگيرند و در عوض به رونق سهام در اختيارشان چشم اميد ببندند.

بزرگترين جستجوگر اينترنت به کميسيون ارز و سهام آمريکا اطلاع داده است که اريک اشميت، مدير اجرايی و لری پيج و سرگئی براين، بنيانگذاران و روسای مشترک اين شرکت در سال ۲۰۰۶ فقط يک دلار دستمزد خواهند گرفت. حقوق سالانه آنها در سال ۲۰۰۵ نيز همين مقدار گزارش شده است.

در عوض چهار مدير گوگل از جمله يک ايرانی تبار تا ۴۳ درصد افزايش حقوق گرفته اند. دستمزد پايه جورج ره يس، مدير مالی، ديويد دروموند، مشاور حقوقی و اميد کردستانی، مدير فروش و شونا براون، معاون عمليات تجاری، از ۱۷۵ هزار به ۲۵۰ هزار دلار در سال افزايش يافته است.

اين رويه از سه ماهه دوم سال ۲۰۰۴ آغاز شد تا زمينه شناورسازی سهام اين شرکت در بورس مهيا شود. اما اين رقم ناچيز هرگز موقعيت مالی مديران ارشد گوگل را به مرز ورشکستگی نخواهد کشاند، زيرا اين سه مدير حجم قابل ملاحظه ای سهام دارند.

آنها در حال حاضر در زمره ثروتمندترين آمريکايی ها هستند. بنا به فهرست مجله فوربز، آقای براين و پيج در سال گذشته ميلادی بيش از هفت ميليارد دلار ثروت داشتند و در رده پنجاه و پنجم اين فهرست قرار دارند. آقای اشميت با دو ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلار در رتبه دويست و دهم قرار دارد.

t.gif
800_right_quote.gif همزمان اعلام شد که مارک هرد، مدير اجرايی شرکت هيولت پاکارد در سال گذشته ميلادی نزديک به شش ميليون دلار حقوق گرفته است
800_left_quote.gif
 

آقای براين و پيج تاکنون سه ميليارد دلار از سهام خود را به پول نقد تبديل کرده اند. آقای اشميت، از مديران شرکت "سان مايکروسيستمز" نيز ۵۰۰ ميليون دلار از سهام در اختيار خود را فروخته است.

تحليلگران می گويند بالا رفتن ارزش سهام گوگل که اکنون بالای ۴۰۰ دلار است، مديران اين شرکت را به فروش ترغيب کرده است. در حقيقت گوگل يکی از شرکتهايی بود که در سال ۲۰۰۵ بيشترين فعاليت را در بازار فروش سهام داشتند.

همزمان با انتشار اين خبر، اعلام شد که مارک هرد، مدير اجرايی شرکت هيولت پاکارد در سال گذشته ميلادی نزديک به شش ميليون دلار حقوق گرفته است. البته هيچکدام از سهامداران اين رايانه ساز گلايه ندارند زير ارزش سهام شرکتشان از زمان انتصاب آقای هرد در آوريل گذشته تقريبا ۶۰ درصد رشد کرده است.

آقای هرد علاوه بر ۸۱۶ هزار دلار دستمزد و پنج ميليون و صد هزار دلار پاداش عملکردش، بيش از هشت و نيم ميليون دلار سهام گرفته است. مجموع دريافت وی از ۲۴ ميليون دلار متجاوز می شود. کارلی فيورينا، مدير سابق هيولت پاکارد در سال ۲۰۰۵ نيز ۲۲ ميليون دلار از اين شرکت گرفته است.

اگرچه اکثر شرکتهای سهامی عام در آمريکا به مديران ارشد خود حقوق، بين ۲۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار دلار، می دهند، ولی در گذشته نيز از رويکرد پرداخت يک دلار استفاده شده است.

استيو جابز هنگامی که پذيرفت زمام رهبری شرکت اپل را مجددا به دست بگيرد، قبول کرد فيش حقوقش تنها عدد يک دلار را نشان دهد. اکنون بخصوص بعد از فروش شرکت پيکسار که آقای جابز سهامدار عمده آن است، ارزش دارايی وی سر به فلک کشيده است.

شرکتهای فناوری از ديرباز از سهام خود به عنوان هويج برای جذب مديران مستعد شرکتهای ديگر استفاده کرده اند

/ 1 نظر / 22 بازدید
زهرا و علی

راز دنيا دو چيز است يکى عشق و ديگرى عقل عقل عشق است و عشق عقل عشق مشق است و عقل نقش عشق يار است و عقل بار عشق باد است و عقل خاک عشق کافر است و عقل مشرک عشق جلى ست و عقل خفى عشق سحر است و عقل اميد عشق عقل است و عقل عشق منتظر حضورتون هستيم