پسر دانشجو با انگيزه اخاذي 5 ميليون توماني اقدام به بمب‌گذاري كرد

بررسي‌هاي پليسي از خودرو پرايد بمب‌گذاري شده كه مقابل دانشگاه آزاد اسلامي زنجان متوقف شده بود، نشان داد: خودرو فاقد مواد منفجره بوده و يكي از دانشجويان به منظور اخاذي 5 ميليون توماني با تهديد مالك خودرو اقدام به اين كار كرده است.

به گزارش خبرنگار «حوادث» ايسنا، مقارن ساعت 10:30 هفدهم آبان ماه، معاونت انتظامي شهرستان زنجان از طريق اعلام مركز فوريت‌هاي پليسي «110» از يك مورد بمب‌گذاري در يك دستگاه خودرو پرايد متعلق به يكي از دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي زنجان مطلع شدند.

بر اين اساس بلافاصله اقدامات اطلاعاتي، امنيتي و ترافيكي در خصوص محل اعلامي انجام شد و اكيپ ويژه خنثي‌سازي بمب فرماندهي انتظامي استان زنجان با تجهيزات لازم در محل حاضر شدند.

بدين ترتيب در بررسي تخصصي داخل خودرو مظنون مشخص شد: زير باك خودرو پرايد، جعبه سياه رنگي حاوي تايمر ساعتي فعال و سيستم انفجار كار گذاشته شده است كه با رعايت مسائل ايمني خنثي و به خارج شهر منتقل شد.

اين در حالي بود كه در بررسي‌هاي بعدي از محتويات جعبه مورد نظر مشاهده شد: تمامي مشخصات بمب در جعبه سياه وجود دارد، اما مواد منفجره‌اي در كار نبوده است.

بر اساس اعلام مركز اطلاع‌رساني فرماندهي انتظامي استان زنجان، در اين حادثه‌، آنچه از نظر پليس اهميت داشت، تداعي مسأله بمب‌گذاري در ميان دانشجويان، تشويش اذهان عمومي و ايجاد احساس ناامني در جامعه و درگير كردن چند ساعته نيروها و تجهيزات پليسي بود.

در اين ميان بمب‌گذار با قرار دادن يادداشتي زير برف پاك‌كن خودرو و تماس با مالك خودرو به وي اطلاع داده بود، خودرو در صورت روشن شدن منفجر خواهد شد.

متهم، انگيزه خود از اين اقدام را درخواست مبلغ 5 ميليون تومان وجه نقد از پدر مشاراليه اعلام كرده بود.

به گزارش ايسنا با توجه به حساس بودن موضوع، اقدامات وسيع اطلاعاتي و عملياتي از طريق تحقيقات جامع و بكارگيري شيوه‌هاي اطلاعاتي و علمي آغاز كه به شناسايي چند مظنون مرتبط با موضوع منجر شد.

سرانجام پس از گذشت 24 ساعت، يكي از دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي به نام «ج ـ م» 18 ساله، دانشجوي ترم اول رشته كامپيوتر مقطع كارداني به عنوان اصلي‌ترين مظنون حادثه در مدار عملياتي قرار گرفت و در ادامه تحقيقات با هماهنگي مقام قضايي مقارن هجدهم آبان جاري دستگير شد.

با تحقيقات پليسي و فني، مظنون دستگير شده تحت بازجويي قرار گرفت و سرانجام به بمب‌گذاري در خودرو پرايد يكي از دانشجويان به هويت «ف ــ م» به صراحت اقرار و انگيزه خود را از اين اقدام تخليه عقده‌هاي رواني خود از تمكن مالي پدر اين دانشجوي و ساير دانشجويان ثروتمند اعلام كرد.

متهم همچنين در ادامه به ماموران گفت: براي دست‌يابي به مبلغ 5 ميليون تومان وجه نقد به منظور پرداخت شهريه عقب افتاده خود و خريداري يك دستگاه طلاياب جهت پرداختن به حفاري غيرمجاز براي به دست آوردن اشياي زيرخاكي اقدام به بمب‌گذاري كردم.

به گزارش ايسنا وي معترف شد: حتي يك روز قبل از اقدام به بمب‌گذاري، مصمم به تعبيه مواد منفجره و ايجاد انفجار در آن مكان بودم، به طوري كه نمونه كوچك اين كار را قبلا با مواد منفجره آزمايش و موفقيت‌آميز بودن آن را تجربه كرده بودم، اما به لحاظ ايجاد خسارت زياد از تعبيه مواد منفجره منصرف شدم.

«ج ـ م» عنوان كرد: در صورت موافقت پدر «ف ــ م» براي پرداخت وجه نقد درخواستي، آن را از طريق اينترنت دريافت مي‌كردم.

وي به اتهام بمب‌گذاري نافرجام، ايجاد ناامني، تشويش اذهان عمومي و از بين بردن احساس امنيت و اخاذي و درگير كردن چند ساعته پليس براي روشن شدن موضوع با تشكيل پرونده، تحويل مقامات قضايي شد.

/ 0 نظر / 17 بازدید