مسدود شدن "اشتباهی" پرشین بلاگ در ایران

مسدود شدن "اشتباهی" پرشین بلاگ در ایران
 

t.gif

"پرشن بلاگ" که به گفته گردانندگانش بزرگ ترین سرویس دهنده وبلاگهای فارسی با 650 هزار وبلاگ است، "اشتباها" برای مدتی فیلتر شد.

طبق گزارش ها، سایت پرشین بلاگ روز شنبه اول مهر ماه توسط عرضه کنندگان خدمات اینترنت فیلتر شد، این اقدام بلافاصله واکنش مدیر پرشین بلاگ را به همراه داشت که به خبرگزاری ایسنا گفت: به عرضه کنندگان خدمات اینترنتی درکشور ابلاغ شده است که سایت پرشین بلاگ فیلتر شود.

اما مدت زیادی از فیلتر شدن پرشین بلاگ نگشته بود که گردانندگان آن از گشوده شدن دوباره دسترسی به پرشین بلاگ خبر دادند. در همین حال مسعود فاتح، معاون رسانه ای روابط عمومی وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات ایران گفت که این سایت به اشتباه فیلتر شده و شرکت فن آوری اطلاعات مشکل را رفع می کند.

به گفته مهدی بوترابی مدیر پرشین بلاگ این دومین بار است که سایت پرشین بلاگ فیلتر می شود. دوسال پیش نیز این سایت فیلتر شد که دلیل آن مشکلات فنی اعلام شد ولی پس از بیست و چهار ساعت مشکل رفع شد.

در همین حال برخی گزارش ها از تشدید روند فیلتر شدن سایت های مختلف در ايران در هفته های اخیر حکایت می کند.

t.gif 
800_right_quote.gif  مدیرکل شرکت فناوری اطلاعات ایران از فیلتر شدن بیش از ده میلیون سایت اینترنتی توسط مراجع مربوطه خبر داده است.
800_left_quote.gif
 

اسماعیل اردکانی، مدیرکل مدیریت و پشتیبانی فنی شرکت فناوری اطلاعات در ایران در مصاحبه ای با خبرگزاری تازه تاسیس سیتنا که به اخبار مربوط به ارتباطات می پردازد، از فیلتر شدن بیش از ده میلیون سایت اینترنتی توسط مراجع مربوطه خبر داده است.

به گفته آقای اردکانی نود درصد از این سایت های فیلتر شده یا "غیر اخلاقی" بوده اند و یا معرف روش های عبور از سیستم پالایش (فيلتر شکن يا proxy) بوده اند.

آقای اردکانی توضيح روشنی درباره دليل فيلتر شدن 10 درصد باقی مانده وبسايتها نداده است اگرچه از اعتراض يکصد وبسايت به گفته او خبری، اجتماعی و يا سياسی به مسدود شدن خود خبر داده اما باز هم از سرنوشت اين وبسايتها پس از اعتراض به مسدود شدن، چيزی نگفته است.

پرشین بلاگ که چهار سال از آغاز تاسیس آن می گذرد، یکی از اولین سایت های فارسی زبان برای در دسترس قرار دادن امکانات لازم جهت وبلاگ نویسی بود و به گفته مدیر آن عرضه کننده "سیزده میلیون رکورد فارسی" در اینترنت است و روزانه سه میلیون بازدید کننده دارد.

از قرار معلوم در داخل پرشن بلاگ نيز يک سيستم نظارت بر عملکرد وبلاگنويسان وجود دارد به طوری که برخی از کاربران این سایت از حذف وبلاگهای خود توسط پرشن بلاگ خبرداده اند. محتوای اين وبلاگها از سوی گردانندگان پرشن بلاگ "نامناسب" توصيف شده است.

سایت وزارت فناوری اطلاعات ایران اعلام کرده است که این کشور با بیش از یازده میلیون کاربر اينترنت در رتبه بیستم از نظر تعداد استفاده کنندگان از اینترنت در جهان قرار دارد.

 چرا ؟
/ 0 نظر / 32 بازدید